مراحل و روند پویش”طهروون بپوشیم”

پویش “طهروون بپوشیم” یک رویداد بزرگ تاریخی، فرهنگی و هنری است که در قالب نشست و کارگاه های آموزشی تعریف شده است .

این رویداد ویژه طراحان حرفه ای و نیمه حرفه ای لباس با تخصص لباس اجتماعی زنانه و مردان است .

تعریف حرفه ای : طراحانی که دارای رزومه بیش از ۳ سال در زمینه طراحی و یا دوخت لباس اجتماعی هستند و یا دارای خانه مد حرفه ای و تخصصی می باشند.

تعریف نیمه حرفه ای: طراحانی که در موسسات و دانشگاه ها اموزش عالی در حال تحصیل می باشند و توانایی ارائه  حداقل طراحی لباس، جنسیت سازی، و نازک دوز می باشند.

بخش اول رویداد

بازدید از ” کاخ گلستان”   

( ۸ دی ماه  ، ساعت ۱۰ صبح ، کاخ گلستان )

در هشتم دی ماه ۱۳۹۶ راس ساعت ۱۰ صبح به همراه اساتید گروه پژوهش  دکتر محمد ریاضی و دکتر الهام اعتمادی به جهت بازدید و عکاسی ازکاخ و عمارت های داخل مجموعه ” کاخ کلستان” به همراه اساتید گروه طراحی پارچه و لباس، ضمن  دادن توضیحات بصورت شفاهی  برای طراحان حاضر در مورد پیشینه بنا و رویدادهای تاریخی اثر روش چگونه دیدن جهت طرح افکنی و برداشت بخشی از هویت بصری اثر معماری و یا هویت درونی ازدوره قاجار توضیح و طراحان شرکت کننده ملزم به شرکت در این بازدید می باشند.

نشست کارگاه پوشاک قاجار در تصویر  

( ۱۲ دی ماه ، ساعت ۱۵ – سالن اجتماعات موزه ملک )

 با توجه به انتخاب دوران قاجار (از آغاز حکومت آقا محمد خان تا پایان حکومت ناصرالدین شاه)  به عنوان حیطه زمانی مورد تمرکز در پویش «طهروون بپوشیم»، بدون شک آشنایی شرکت کنندگان محترم با البسه زنان و مردان در این بازه زمانی امری ضروری است. از این رو کارگاه «پوشاک قاجار در تصویر»، به عنوان سنگ بنای اولیه در این پویش، با هدف آشنایی هر چه بیشتر شرکت کنندگان با البسه دوران قاجار برگزار می گردد. در این کارگاه با استفاده از تصاویر گوناگون  به بحث و بررسی اجزای مختلف پوشاک مردان و زنان قجری خواهیم پرداخت. تلاش بر آن است که پس از این نشست شرکت کنندگان به شناختی بصری فراتر از کلیشه های رایج منسوب شده به البسه این دوران، دست یابند. بدون شک انعکاس این شناخت در کارگاه های پیش رو منجر به اقتباسی علمی و نزدیک به واقعیت از لباس های این دوران می گردد.

کارگاه طراحی لباس از ایده تا اجرا  

(۱۴ دی ماه ، ساعت ۱۳/۳۰ تا ۱۷/۳۰ – سرای کاظمی ، سه هفته متوالی )

در این کارگاه طراحان با توجه به انتخاب و نوع نگاه خود به مقوله بصری و هویتی بعنوان کانسپت پروژه از”کاخ گلستان “و با کمک از استاد راهنما استاد علی فانی شروع به تولید طرح های اولیه (اتود) از لباس مد نظر خود خواهند کرد . این طرح ها بر روی کاغذ طراحی  با انواع تکنیک ها اعم از تکنیک مداد رنگی، ماژیک، آبرنگ و …. به نمایش جزئیات طراحی خود خواهند پرداخت. چالش بزرگ این گروه استفاده از پارچه متقال در طراحی لباس است تا پارچه کم ارزش را به یک اثر بدیع هنری به وسیله برش، الگو سازی، چاپ پارچه، نقاشی روی پارچه، دوخت های سنتی و مدرن تبدیل نمایند. در این کارگاه از مرحله طراحی پایه تا کار نهایی رخداد دنبال خواهد شد.

کارگاه طراحی تا چاپ پارچه 

( ۱۴دی ماه ، ساعت ۹ تا ۱۳ ، سرای کاظمی ، سه هفته متوالی )

در این کارگاه با راهنمایی استاد بنفشه مقدم طراحان تنها به مقوله طراحی پارچه با نگاه به لباس اجتماعی مردانه و زنانه  بصورت تخصصی خواهند پرداخت و آثار تولیدی پس از داوری و با رعایت استانداد های در بخش طراحی به مرحله دوم ( چاپ ) راه پیدا خواهد کرد.

 داوری بخش اول رویداد

پس از تولید آثار در سطح تصویر سازی با جزئیات کامل اثر اعم از مشخص بودن نکات فنی در طرح آثار به دبیرخانه جشنواره ارسال تا جهت داوری و حضور به مرحله اجرا انتخاب گردد.

معرفی داوران پروژه بخش اول

دکتر بیتا بهرامی ( ناظر بر داوری )

دکتر فرزانه زمانی نیا ( ناظر بر داوری )

 استاد علی فانی سالک ( داور بخش طراحی لباس )

دکتر الهام اعتمادی ( داور بخش بررسی کانسپت)

 استاد بنفشه مقدم ( داور بخش طراحی پارچه )

 

بخش دوم رویداد:

   کارگاه دوخت و الگو سازی لباس ( داوری نهایی )

پس از اعلام نفرات راه یافته به بخش دوم رویداد طراحان ملزم به الگو سازی پیش از آغاز این کارگاه و ارائه آن جهت رفع اشکال در به استاد راهنمای مربوطه می باشند. استاد علی فانی سالک به همراه دستیار دوخت سرکار خانم مژگان ملک در جهت رفع ایراد الگو سازی و دوخت طراحان راه یافته به این بخش تلاش خواهند کرد تا به رسیدن به یک دوخت بی نقص کمک نمایند.

کارگاه تزئینات لباس ( داوری نهایی )

این کارگاه که با همکاری استاد علی فانی سالک در بخش دیزاین و سرکار خانم آفاق امیریان استاد اجرائی این بخش اداره و سرپرستی خواهد شد. کارگاه  تزئینات لباس در جهت تکمیل بعضی از آثار که در مرحله طراحی لباس اولیه پیش بینی دوخت های سنتی یا مدرن را در طرح بصورت بصری ارائه و به تائید داوران رسیده است اجرا خواهدشد .

بخش سوم رویداد :

داوری نهائی

در این بخش از اثار تولید شده از ایده تا اجرا و طراحی و چاپ پارچه ، نمایشگاهی برپا و در مراسم اختتامیه از نفرات اول تا سوم تقدیر بعمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است آثار برتر به  هفتمین جشنواره ملی مد فجر راه خواهند یافت و پس از نمایش جهت حفظ ونگهداری در موزه جمع آوری خواهند شد .